All
Search
Images
Videos
Maps
News
More
Shopping
Flights
Travel
Notebook
Report an inappropriate content
Please select one of the options below.
Not Relevant
Offensive
Adult
Child Sexual Abuse
Length
All
Short (less than 5 minutes)
Medium (5-20 minutes)
Long (more than 20 minutes)
Date
All
Past 24 hours
Past week
Past month
Past year
Resolution
All
Lower than 360p
360p or higher
480p or higher
720p or higher
1080p or higher
Source
All
Dailymotion
Vimeo
Metacafe
Hulu
VEVO
Myspace
MTV
CBS
Fox
CNN
MSN
Price
All
Free
Paid
Clear filters
SafeSearch:
Moderate
Strict
Moderate (default)
Off
Filter
4:04
YouTube
MooMooMath and Science
Which is the better buy? Using unit rate
Learn how to compare prices using unit rates. A unit rate tells you the cost of one. In order to compare different products, you can set up a unit rate. For example, which is the best buy, 9 can for 10 dollars or 15 cans for 13 dollars. You can create an equivalent fraction by dividing the numerator and denominator by the original denominator ...
33.8K views
Jun 8, 2021
Unit price Comparison
0:43
Arthur Ryapolov | Real Estate Developer & Investor on Instagram: "Week 3 of building a $2M 6plex in Portland OR🤩 #buildup I’ve built over 250 units in the last 6 years and I’ve started teaching people how to do the same. Comment “7step” to receive my FREE pdf on how to build a home in 7 steps DM me ‘1-1’ to work with us to build your first home! #buildup #explore #build #realestate #newconstruction #development"
Instagram
arthurthedeveloper
2.7K views
1 week ago
1:10
Cleft Rescue Unit (CRU) on Instagram: "Walter has been admitted to Cornell Veterinary Hospital The team is amazing & willing to work with us to find answers. 🙏🏻We are hoping to have an update tomorrow afternoon & will continue to keep you all posted. Thank you with all of our hearts for all of the love & support. 🩵"
Instagram
crurescue
172.9K views
1 week ago
0:34
YEGWAVE on Instagram: "Scene after the EPS tactical unit raided a townhouse in Edmonton at gunpoint, across from the Woodcroft Community Centre 😯"
Instagram
yegwave
267K views
1 week ago
Top videos
Computing Unit Prices to Find the Better Buy | Algebra | Study.com
study.com
Apr 25, 2021
2:01
Example: Determine the Best Buy Using Unit Rate
YouTube
Mathispower4u
82.6K views
Jun 21, 2011
4:13
Computing unit prices to find the better buy
YouTube
larryschmidt
696 views
Sep 5, 2021
Unit price Calculation
2:59
Lifting Air Conditioner Unit To Pour Concrete
YouTube
Gary Paul's DIY Breaks The
19.6K views
Jul 9, 2023
0:29
Irvine Police Department on Instagram: "#WANTEDWEDNESDAY - The PIO Unit lets out a collective cheer when we get excellent video to share. We are confident that our audience will recognize this package thief quicker than we could film an unboxing video. If you recognize him, please email:
[email protected]
. #dontcommitcrimeinirvine"
Instagram
irvinepolice
138.4K views
1 week ago
1:07
Miss Jamaica Gabrielle Henry still in ICU after fall from Miss Universe 2025 stage
YouTube
CNA
793.9K views
2 weeks ago
Jump to key moments of Computing Unit Prices to Find the Better Buy
4:13
From 00:30
Finding Unit Price for Pencils
Computing unit prices to find the better buy
YouTube
larryschmidt
4:04
From 00:17
Example: Pepsi Cost
Which is the better buy? Using unit rate
YouTube
MooMooMath and Science
5:10
From 0:00
Introduction to Unit Prices
How to Find Unit Prices | Unit Price Problems
YouTube
Math with Mr. J
14:15
From 0:00
Introduction to Computer Choices
How to choose the right computer for you. Tech Tips from Best Buy.
YouTube
Best Buy
3:43
From 00:05
Introduction to Unit Prices
Finding And Comparing Unit Prices
YouTube
mrmaisonet
2:29
From 00:01
Introduction to Unit Price Calculation
How To Calculate Unit Price | Cost Per Unit
YouTube
Uncomplicated Math
12:45
From 0:00
Introduction to Computer Purchase
What To Look For When Buying A Computer In 2021
YouTube
Chard The Tech Guy
From 02:08
Unit Rate Formula
Determining the Better Buy
YouTube
MathEsteem with Dr. VCJones
12:17
From 0:00
Introduction of The Definitive Guide to Buying a Computer for Data Science in 2023
The Definitive Guide to Buying a Computer for Data Science in 2023
YouTube
Greg Hogg
Computing Unit Prices to Find the Better Buy | Algebra | Study.com
Apr 25, 2021
study.com
2:01
Example: Determine the Best Buy Using Unit Rate
82.6K views
Jun 21, 2011
YouTube
Mathispower4u
4:13
Computing unit prices to find the better buy
696 views
Sep 5, 2021
YouTube
larryschmidt
3:29
Computing unit prices to find the better buy
117 views
Jun 15, 2022
YouTube
Maree Berry
5:10
How to Find Unit Prices | Unit Price Problems
231K views
Apr 15, 2020
YouTube
Math with Mr. J
3:43
Finding And Comparing Unit Prices
9K views
Mar 29, 2013
YouTube
mrmaisonet
2:20
How to Find Unit Prices | Unit Rates
451 views
Aug 25, 2023
YouTube
Your 24-7 Math Tutor
2:29
How To Calculate Unit Price | Cost Per Unit
340 views
Sep 4, 2023
YouTube
Uncomplicated Math
Computing unit prices to find the better buy.mp4
Aug 23, 2022
kaltura.com
How to work out a unit price - BBC Bitesize
Aug 1, 2019
bbc.co.uk
4:08
When Should I Use Unit Pricing To Compare Items?
3 weeks ago
YouTube
The Everyday Why
3:56
Unit price comparison
1 month ago
YouTube
Microlearning AI
3:23
How to Calculate Unit Cost - Single Item Cost Calculation - Easy Way
8.5K views
Dec 20, 2022
YouTube
Calculator Club
1:34
How to Find Cost Per Item: Unit Rates Explained!
86 views
Sep 12, 2024
YouTube
Minute Math
1:37
How to Unit Prices In Peachtree - GUIDE!
8 views
4 months ago
YouTube
Minestorm
3:44
GCSE Maths - How to Solve Best Buy Questions (2026/27 exams)
108.2K views
Dec 31, 2020
YouTube
Cognito
2:19
How To Calculate The Unit Cost (the cost of 1 item)
83.6K views
Jun 25, 2014
YouTube
Maths Mark
9:55
Opportunity cost and comparative advantage using an output table |
…
181.7K views
Nov 18, 2017
YouTube
Khan Academy
10:04
Fixed and variable costs as per unit costs and total costs
84.8K views
Jan 4, 2015
YouTube
Kristin Ingram
2:27
How to Calculate Selling Price Per Unit - Easy Way
21.7K views
Dec 16, 2022
YouTube
Calculator Club
3:46
Cost Per Equivalent Unit (Weighted Average) Example
54.5K views
Sep 16, 2018
YouTube
Edspira
8:19
PRICING STRATEGY: How To Find The Ideal Price For A Product
334.6K views
Jun 24, 2021
YouTube
Learn With Shopify
6:47
Cost Per Equivalent Unit, FIFO Method, Part 2 (Applying Costs)
115.1K views
Apr 29, 2015
YouTube
Edspira
12:20
Cost Per Equivalent Unit (weighted average method)
413.6K views
Sep 12, 2014
YouTube
Edspira
1:21
How To Calculate Cost Per Unit in Excel
72K views
Sep 14, 2023
YouTube
Excel Weez
22:53
How to Calculate Equivalent Units, Cost per Unit, Total Costs Comple
…
9.5K views
Mar 14, 2021
YouTube
Jeff Fisher, CPA
4:45
Cost Comparison Template | The Easy Way to Find the Lowest Cost!
5.8K views
May 7, 2021
YouTube
Someka
3:55
How Can I Find My Business's True Unit Cost?
3 weeks ago
YouTube
Minority Business Success Experts
4:02
Unit rate comparison
1 month ago
YouTube
Microlearning AI
See more videos
More like this
Feedback